Rubriky
Najnovšie články

Neexistujú vhodné data!

Novinky
28.02.2018: Ľudia aj včely túžia po zdravej potrave
18.05.2015: zrodenie včely
10.04.2015: Propolis ako ho nepoznáte
Najbližšie akcie
V systéme nie je zadaná žiadna akcia.
Informácie
IP adresa:18.116.24.111
Dátum:21. 11. 2024
Čas:11:00
Online: :2 ľudia
Dnes:Elvíra
Zajtra:Cecília
Včelárske pomôcky

Plastové rámiky – mýty a pravdy?

 V časopise Včelár č. 1/2015 bol zaujímavý článok o použití plastových rámikov. Autor je členom  PSNV-SK a publikoval svoje skúsenosti s použitím plastov v systémeme LG 2/3. Jeho názory a skúsenosti by mohli  byť pre skupinu nízkonádstavkových včelárov užitočné resp. mohli by tvoriť podnet k diskusii.



ING. JÁN CIBUĽA

 Plastové rámiky – mýty a pravdy?

Zimné mesiace sú pre včelára nekonečné. Včely nakŕmil, preliečil, zazimoval, ale aj tak stŕpa a nevie sa dočkať ich prvého preletu. A práve tento čas čakania si vždy včelári krátili čistením starých, alebo zbíjaním nových rámikov, ich vypletaním a kompletovaním s voskovými medzistenami. Prišlo ale 21. storočie a zrazu už nestačí čas na nič, ani na to zbíjanie rámikov  a včelári aj u nás, hlavne tí s väčším množstvom úľov, začali používať v čoraz väčšej miere plasty. Najprv to boli len zaklapávacie bočnice, ktoré ušetrili u rámika stĺkanie, potom sa pridali plastové medzisteny a dnes sa už používajú celé plastové rámiky, takže odpadá nielen stĺkanie rámikov, drátikovanie, ale aj  nákup medzistien a ich zatavovanie. Väčšina  včelárov  by plastové rámiky nedala do úľa ani za svet, no časť včelárov, podobne ako ja, ich skúsili. Niektorí sa sklamali, ďalší sú nadšení a už si chov včiel ináč, ako na plastových rámikoch, nevedia predstaviť. Ako u každej novej veci sa o plastových rámikoch traduje veľa „zaručených právd“, často o nich diskutujú aj včelári, ktorí ich neskúsili. A možno oni patria k najväčším kritikom. Na druhej strane mnohé „výhody“ plastových rámikov sú len reklamnou bublinou. Čo je teda pravda a čo mýtus?Vo 

 

Plastové rámiky ušetria včelárovi prácu...

Pravda! Pri ich použití odpadá stĺkanie, lepenie prírezov, natĺkanie medzerníkov,  vŕtanie dier, navliekanie drôtikov, vkladanie a natavovanie medzistien. Čas na prípravu klasického rámika s medzistienkou a plastového rámika je asi 10x dlhší ako príprava plastového rámika. Jediné čo s zakúpeným plastovým rámikom robíte je , že pred prvým použitím sa musí naniesť na predlisované hexagonálne  dná buniek vosk. Robí sa to štetcom, alebo nylonovým valčekom, vosk by mal mať teplotu 70-85 stupňov celzia (pri teplote nad 120 stupňov môže dôjsť k trvalej deformácii rámika!). Pri obnove plástu, sa len staré bunky zoškrabnú rozperákom a plastový rámik sa vloží včelám na stavbu nového rámika, už ho netreba znovu voskovať.

Plastový rámik umožňuje vyššie rýchlosti pri vytáčaní medu ...

Pravda! Prakticky nemôže dôjsť k zborteniu plástu, ba niektorí včelári tvrdili, že z plástu vytočili aj melicitózny med.

Zavíjač plásty vystavené na plastových rámikoch nenapadá...

Marketingová reklama! Larvičky si síce nemôžu v stredovej ose plástu vyvŕtať  chodbičky, vystužiť ich svojimi výlučkami a byť chránené pred včelami, ale bunky plástu s košieľkami a peľom si dokážu vychutnať dokonale aj na plastovom rámiku. Nemôžu síce do dreva vyhrýzať miesto na kokón, ale niektoré plastové rámiky majú duté bočné lišty a tam by sa mohlo miesto nájsť.

Na plastových rámikoch nestavajú včely trubčinu...

Marketingová reklama! Predlisované sú síce bunky na rozmer  5,2 mm a plast včely nevyhryzú ako je to u voskovej medzisteny, no včely si poradia a trubčie bunky si v prípade potreby narobia po celom plodisku. Je nutné aj pri použití plastových rámikov vkladať najmenej jeden stavebný – trúdi rámik.

Plastové rámiky sú drahé...

Relatívna pravda, skôr lož! Plastové rámiky sa dajú podľa veľkosti kúpiť v relácii od 1,6 €  do 2,2€ za kus. Životnosť rámikov pri šetrnom zaobchádzaní by mohla prekročiť 20 rokov a to sa nielen drevený rámik musí vymeniť, ale hlavne niekoľkokrát sa musí vložiť vosková medzistena. Ak niekto kupuje hotové prírezy typu hofman a medzisteny bez výmeny vosku, tak čoskoro je cena plastových  rámikov dokonca výhodnejšia. Samozrejme ak si niekto robí jednoduché rámiky z odpadových dosiek, miesto hofmanových pliecok používa klince ako medzerníky, prípadne má ešte zásoby pozinkovaného drôtu po starom otcovi..., potom je to iné.

Včely radšej stavajú plásty z voskových medzistien ako z plastu...

Lož. Ak je plastový rámik navoskovaný a vloží sa do včelstva so stavebnou náladou, nie je rozdiel v rýchlosti a kvalite výstavby plástu na voskovej stene a na plastovom výlisku. Včely ho vystavia v plodisku aj v medníku, aj keď potrebujú viac vosku (nemôžu brať z medzisteny)! S výstavbou plástu na nenavoskovovnom výlisku však môžu byť problémy.

Matka radšej kladie do klasických plástov...

Lož! Aj na plastovom výlisku je plást postavený z včelieho vosku, matka kladie do tých buniek v plodisku, ktoré jej včely pripravia. Samozrejme preferuje viackrát zaplodované plásty, ale to už je o inom. Vzhľadom na tenkú hornú latku u plastového rámika, sú minimalizované vplyvy prerušenia plodovania  hrúbkou hornej latky, dokonca vzniká u matky pocit „veľkého plástu“  v plodisku, ktorý matka na plodovanie preferuje.

Med s plastových rámikov „je cítiť“...

Lož! Med neprichádza do kontaktu s plastom, včely ho ukladajú do buniek s vosku. Samozrejme rámiky sú vyrábané z materiálov, ktoré sú atestované pre styk s potravinami a nezanechávajú vo vosku ani v mede žiadne rezíduá. Ak na prvé potretie použijete vosk s odviečkovania máte to poistené aj bez rizík potenciálnych rezíduí z medzistienok. (Musím však poznamenať, že poznám včelára, ktorý by zákazníkom ani za svet nezradil, že plastové rámiky v medníku používa!)

Plastové rámiky sa nedajú dezinfikovať...

Lož! Plastové rámiky sa vyrábajú najčastejšie z polystyrolu a z polykarbonátu, resp  polypropylénu.  Pri plastových rámikoch sa dezinfekcia (ak je nutná) realizuje tak, že v prvej fáze sa vosk zoškrabne rozperákom alebo špachtľou. Zatiaľ kým tie z polystoru  znesú len 70-80 stupňov Celzia, tie ďalšie znesú vyše 100 stupňov. Na tie ktoré sa nesmú dať do vriacej vody sa použije vysokotlaká  pištoľ na vodu (je potrebná ak v plástoch zostali zbytky peľu) a oboje sa po vyčistení dezinfikujú klasickou kombináciou Sava a roztoku hydroxidu sodného. Samozrejme treba ich potom nanovo navoskovať.

Moje rámiky sa z plastu nevyrábajú...

Relatívna pravda, skôr lož! Dnes sa na slovensko-českom trhu dajú kúpiť plastové rámiky o rozmeroch  nielen 448x159, ale aj 448x232, 420x275, 420x170 aj 390x240. No síce to ešte nie je  na všetky naše úle, ale väčšina včelárov ak chce môže si ich skúsiť. A sortiment sa každoročne rozširuje!

Možno som sa nedotkol všetkých otázok, ktoré majú včelári k plastovým rámikom, napríklad  problém prielezových otvorov v rohoch plodiskových plástov, ktoré si cez plast včely nevyhryzú, tiež je otázna teória včelích tančekov, ktoré včely prijímajú ako vibrácie  tzv. informačného plástu a pod.

To ale zostáva na vás, vyskúšajte...                    

 


| Autor: Ján Goro | Vydáno dne 03. 04. 2015 | 8710 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek | Zdroj: Včelár č. 1/2015
Prihlásenie / Registrácia
Vyhľadávanie

Nájsť text

Kalendár
<<  November  >>
PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Anketa
Aký používate typ úľa?

Langstroth (6423 hl.)
 
Úľ rámikovej miery "B" (7330 hl.)
 
Čechoslovák (5313 hl.)
 
Optimal (4916 hl.)
 
Budečák (4762 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 28744

Vytvorené pomocou phpRS

Stránka PSNV-SK. Občianske združenie propagujúce tenkostenné nadstavkové včelárenie. Kopírovanie možné len s písomným súhlasom PSNV-SK.