Rubriky
Najnovšie články

Neexistujú vhodné data!

Novinky
28.02.2018: Ľudia aj včely túžia po zdravej potrave
18.05.2015: zrodenie včely
10.04.2015: Propolis ako ho nepoznáte
Najbližšie akcie
V systéme nie je zadaná žiadna akcia.
Informácie
IP adresa:18.217.207.112
Dátum:21. 11. 2024
Čas:10:25
Online: :2 ľudia
Dnes:Elvíra
Zajtra:Cecília
Zdravotné okienko

Prečo kupovať med zo dvora?

Základom úspechu včelárovej práce je dobrý zdravotný stav včelstiev. Aj vďaka webovej stránke n-vcelari.sk má slovenský včelár dobré informácie o technológii včelárenia, o chorobách včiel a ich prevencii, prípadne o terapii včiel. Najviac zo všetkého mu robí starosti takzvaná varroáza a mor včelieho plodu. A spotrebiteľa potom najviac zaujíma, či tieto nákazy a choroby neovplyvňujú kvalitu včelích produktov, predovšetkým medu.

Varroáza patrí medzi jedno z najnebezpečnejších ochorení včelstiev. Aj napriek tomu nie je najhorším a to z toho dôvodu, že ju dokážeme s veľkými úspechmi preventívne tlmiť. Spôsobuje ju malý roztoč Varroa destruktor, ktorí napadá včelí plod a postupne ho likviduje.

Klieštik

Tým znižuje populáciu vo včelstve a v prípade neliečenia dôjde k úplnému zničeniu včelstva. Choroba je rozšírená v rôznej intenzite po celom území republiky. Metóda pre tlmenie varroázy spočíva v podávaní špeciálneho prípravku z obsahom amitrázu, ktorý dokáže v úli roztočov zabiť a pritom včelám vôbec neublíži. Navyše liek nezanechá v úli stopy rezidua. Prvé dve jesenné ošetrenia včelstiev sa robia vložením a zapálením ohnutého knôtu do podmetu úľa kde sa liečivo počas horenia odparí a roztočov zničí. Po zapálení knôt vkladáme do úľa na nehorľavej podložke a úľ uzatvoríme. Po hodine úľ otvoríme natrvalo a po troch hodinách vyberieme úľovú podložku. Napadané klieštiky spočítame a spálime. Tretie – decembrové – ošetrenie distribuuje liečivo ku včelám prostredníctvom jemnej hmly – aerosolu - zo zmesi čistého – lekárenského - acetónu a už spomenutého liečiva. Kombinácia týchto metód má maximálnu účinnosť. Samičky roztoča spadnú na dno úľa, odkiaľ včelár odoberá melivo a môže ho odovzdať na analýzu. Ak je spád roztoča mimoriadne vysoký, robí sa i jarné ošetrenie. Závažnou nákazou je mor včelieho plodu, ktorý postihuje zaviečkovaný včelí plod. Pôvodcom je tyčinkovitý mikrób Paenibacillus larvae. Nákaza sa šíri infikovanou potravou, zalietanými včelami a rojmi, infikovanými súšmi a úľmi, včelárskym príslušenstvom. Spóry mikróba sa dostanú s potravou do tráviaceho traktu plodu, vyklíčia a premnožia sa a zničia bunky žaludočnej výstelky larvy plodu. Takto napadnuté včelstvo má nepravidelne zakladený plást, larvy sú šedožlté až zahnednuté a menia sa na hlienovitú hmotu. V Slovenskej republike sa táto nákaza nelieči, ale opatrenia sú veľmi rázne : pri výskyte moru je nutné všetky včelstvá na včelnici zlikvidovať spálením spoločne s úľmi a pracovnými pomôckami i odevom včelára. V niektorých krajinách Európy je mor liečený antibiotikami, u nás je ale ich použitie zakázané. Ak sa pri kontrolách objavia v mede reziduá antibiotík, je to dôkaz, že sa slovenský med mieša s dovozovým. Súdny spotrebiteľ má ďalší dôvod, aby med pre svoju spotrebu nakupoval priamo od včelára. Ten ako prvovýrobca a zároveň predajca nesie maximálnu zodpovednosť za kvalitu svojej produkcie.


[Akt. známka: 2,50 / Počet hlasov: 10] 1 2 3 4 5
| Autor: Milan Bencúr | 7363 přečítaní | Počet komentárov: 0 | Pridať komentár | Informačný e-mail Vytlačiť článok
Prihlásenie / Registrácia
Vyhľadávanie

Nájsť text

Kalendár
<<  November  >>
PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Anketa
Aký používate typ úľa?

Langstroth (6423 hl.)
 
Úľ rámikovej miery "B" (7330 hl.)
 
Čechoslovák (5313 hl.)
 
Optimal (4916 hl.)
 
Budečák (4762 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 28744

Vytvorené pomocou phpRS

Stránka PSNV-SK. Občianske združenie propagujúce tenkostenné nadstavkové včelárenie. Kopírovanie možné len s písomným súhlasom PSNV-SK.