Rubriky
Najnovšie články

Neexistujú vhodné data!

Novinky
28.02.2018: Ľudia aj včely túžia po zdravej potrave
18.05.2015: zrodenie včely
10.04.2015: Propolis ako ho nepoznáte
Najbližšie akcie
V systéme nie je zadaná žiadna akcia.
Informácie
IP adresa:3.149.235.171
Dátum:21. 11. 2024
Čas:12:22
Online: :2 ľudia
Dnes:Elvíra
Zajtra:Cecília
Včelárske produkty

Pastovaný med

Po vytočení zrelého medu s obsahom vody pod 18 % a po jeho vyčírení a odobratí peny sledujeme tú správnu chvíľu zakalenia medu, keď už nemá iskru, kedy môžeme začať s jeho pastovaním. Na získanie zrelého medu má výhodu úľový systém s nízkymi nástavkami, kde i pri menšej znáške sú celé rámiky zaviečkované.

Pastovaním dosiahneme, že med bude vláčnejší a docielime to tým, že ho budeme denne niekoľko minút miešať /2 až 3 minúty/. Miešaním podporíme kryštalizačný proces, pretože jadrá kryštálikov sa rozbijú a rovnomerne sa rozdelia v mede. Med sa takto stáva jemnozrnným a získa vlastnosti nátierky na celé roky. Ak chceme s pastovaním začať hneď po vyčírení medu, pridáme na 30 kg kanvu číreho medu 0,25 kg pastového medu a nemusíme čakať na zakalenie.

Na miešanie medu môžeme použiť v tom najjednoduchšom prípade hranatú drevenú tyč. Vynaliezavejší včelár použije vŕtačku, do ktorej upevní murársku vrtulu na miešanie malty, farieb, betónov alebo cukrového sirupu. A tie technické typy včelárov použijú podstavec s kolieskami, na ktorom otáčajú plnú kanvu s medom. Iste viete, že každý med skôr či neskôr skryštalizuje. Rozdielnosť spôsobujú podiely ovocného a hroznového cukru v mede. Med s vysokým podielom hroznového cukru /glukózy/ kryštalizuje rýchlejšie, med s vyšším podielom ovocného cukru /fruktózy/ pomalšie. Priebeh kryštalizácie zistíte podľa toho, že sa med čoraz ťažšie mieša. Keď sa v ňom ukážu prvé svetlé pásy, je najvyšší čas plniť ho do pohárov. Pozor, ku konci pastovania je kryštalizácia rýchla a môže sa stať, že získame kvalitný pastovaný med, ale vo veľkom balení. Kanva na med s výpustným otvorom, na ktorom je nožový uzáver, vám túto prácu uľahčí. Med je ešte v tekutom stave a v pohároch dokončí už bez miešania začatú jemnú kryštalizáciu v celom objeme pohára. Že poháre musia byť čisté a suché, spomínam len kvôli úplnosti.

Mnoho konzumentov medu už nechce iný ako pastovaný med. I maminky prišli na to, že pastový med netečie, netuhne a má výbornú jemnú chuť. Pastový med, ktorý bol spracovaný hneď po vymetaní má zachované všetky biologicky aktívne látky. Aj stuhnutý med, po jeho rozpustení do 50 stupňov Celzia, možno spracovať na pastový. Pastový med uskladnený v chladnej a suchej miestnosti vydrží i niekoľko rokov v nezmenenej kvalite a nestvrdne. Pokrokový včelár spastuje a naplní do fliaš celú znášku kvetového medu hneď po vytočení. Keď príde zákazník v ktorúkoľvek ročnú dobu, vezme zo skladu fľašku tepelne neošetreného kvalitného pastového medu a iba prilepí etiketu.

Doplním niekoľko informácií k postupu pri pastovaní medu.

Receptúra je na 35 kg medu, vždy je potrebné 3% štartéra z celkového množstva medu, ktorý sa má pastovať. 1. Príprava štartéra : Do 800g tekutého medu sa pri teplote 20-25 o C intenzívnym miešaním, napríklad vŕtačkou, zapracuje 200g akéhokoľvek skryštalizovaného medu. Táto zmes sa uloží pri teplote 10 o C a každých 12 hodín sa opäť intenzívne premieša. Pokračuje sa kým med nie je stuhnutý na pastu. Takto pripravený štartér sa musí použiť behom niekoľkých dní. lebo sa kryštalizácia ukončí a štartér prestane byť ?živý?. 2. Naočkovanie medu štartérom : Štartér sa nesmie pred vmiešaním zohriať na izbovú teplotu, preto ho najprv rozmiešame v rovnakom množstve tekutého medu, teplého nie viac ako 20 o C. Túto zmes intenzívnym miešaním vŕtačkou zapracujeme do 33kg tekutého medu, ktorý nesmie byť teplejší ako 27 o C. Med plníme do pohárov, ktoré uložíme do chladnej miestnosti, najlepšie 10 až 12 o C. Podľa skúseností niektorých včelárov s pastovaním, je med pastovaný týmto spôsobom často príliš tuhý. Istejšie je med ponechať v kanve pri teplote nie vyššej ako 20 o C a po 2 až 3 dňoch ho ešte raz intenzívne premiešať. Med pastujeme hneď po medobraní a na plnenie medu do pohárov obvykle v tomto období nie je čas. Údajne vraj neprekáža napastovaný med uskladniť v kanvách, v ktorých bol pastovaný. Do pohárov sa plní neskôr, ide to ľahko, ak ho zohrejeme, napríklad na slnku, na teplotu okolo 30 o C a premiešame vŕtačkou. Dá sa to robiť počas horúcich júlových a augustových dní. Ak plníme do pohárov už napastovaný med, máme 100% istotu, že má správnu konzistenciu.

Pastovany med 1
Pastovany med 2
Pastovany med 3
Pastovany med 4
Pastovany med 5

[Akt. známka: 2,43 / Počet hlasov: 49] 1 2 3 4 5
| Autor: Milan Bencúr | 30091 přečítaní | Počet komentárov: 0 | Pridať komentár | Informačný e-mail Vytlačiť článok
Prihlásenie / Registrácia
Vyhľadávanie

Nájsť text

Kalendár
<<  November  >>
PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Anketa
Aký používate typ úľa?

Langstroth (6423 hl.)
 
Úľ rámikovej miery "B" (7330 hl.)
 
Čechoslovák (5313 hl.)
 
Optimal (4916 hl.)
 
Budečák (4762 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 28744

Vytvorené pomocou phpRS

Stránka PSNV-SK. Občianske združenie propagujúce tenkostenné nadstavkové včelárenie. Kopírovanie možné len s písomným súhlasom PSNV-SK.