Med je lekáreň ktorá je vždy po ruke

Autor: Milan Bencúr <>, Téma: Zdravotné okienko, Zdroj: http://forum.n-vcelari.sk/viewtopic.php?t=372, Vydané dňa: 21. 06. 2006

Med je produktom včely medonosnej, ktorá zbiera na kvetoch nektár, alebo na stromoch medovicu a iné sladké šťavy obsiahnuté v rastlinných orgánoch. Včela nektár obohatí látkami z vlastného tela, pozmení ho vo svojom tráviacom ústrojenstve a uskladní ho v plástoch, kde neskôr dozrieva na med. Med včelstvu slúži ako potrava pre zimné obdobie. Spracovanie nektáru na med zabezpečujú mladušky staré 10 - 20 dní.

Nektár obsahuje väčšinou základné cukry. Hroznový cukor glukóza 30-35 %, ovocný cukor fruktóza 35-45 %, ďalej obsahuje podľa pôvodu zdroja určité percento sacharózy až do 12 % v mede agátovom, čistcovom a medovicovom. Ďalej býva zvlášť v medoch medovicových prítomný trojcukor melecytóza, ďalej dextríny zvlášť v medovicovom mede až 12 %. Vysoký obsah dextrínov v mede nie je na závadu, naopak spomaľuje kryštalizáciu medu a tým zostáva med dlho tekutý. Med kryštalizuje rýchlejšie, ak sa v ňom množstvo glukózy približuje množstvu fruktózy. V jasných nektárových medoch je podstatne viac fruktózy než glukózy, a preto tieto medy ostávajú tekuté. Tmavšie medy, najmä medovicové, rýchlejšie kryštalizujú. Táto vlastnosť medu závisí aj od obsahu dextrínov a od teploty miestnosti, v ktorej med uskladňujeme. Skryštalizovaný med je plnohodnotný. Med teda obsahuje jednoduché cukry, ktoré prechádzajú bez akejkoľvek premeny do tenkého čreva na povrch sliznice a tu sú odvádzané do krvných vlásočníc a do srdca. Preto sa med hodí na rýchle posilnenie ťažko pracujúceho človeka, športovca, turistu.

Lyžicou medu sa vyčerpaný človek veľmi rýchlo osvieži. Niektorí športovci užívajú pred súťažou posilňujúci nápoj v zložení 1  litra citrónovej alebo pomarančovej šťavy, 20 kávových lyžičiek kondenzovaného mlieka a 25 Dkg medu. Je to neškodný a legálny doping. Med tiež zlepšuje krvný obeh a prekrvenie vencových ciev. Ak sú tieto jednoduché cukry glukóza a fruktóza v krvi v nadbytku, ukladajú sa vo svaloch a v pečeni ako glykogény. Toto je dôležité zvlášť pre pečeň, ktorá s prítomnosťou ovocného cukru fruktózy dokáže zvýšiť tvorbu glykogénu až o 18 %.

Z ostatných látok sú v mede organické kyseliny: jablčná, vínna a citrónová. Prítomnosť organických kyselín dodáva medu vôňu a osobitnú chuť. Reakcia medu je kyslá. Aminokyseliny obsiahnuté v mede sú totožné s aminokyselinami zo sektoru hltanových žliaz včiel a peľu. Na bielkoviny je viazaná prítomnosť početných enzýmov. V mede sú obsiahnuté: invertáza, diastáza, kataláza, fosfatáza, ďalej oxidáza, peroxidáza a reduktáza. Zahriatím medu nad 50 stupňov Celzia sa enzýmy ničia a med stráca hodnotné látky.

Med ďalej obsahuje minerálne látky a stopové prvky, sú to soli draselné, vápenaté, horečnaté, sodné. Stopové prvky: železo, meď, mangán, kobalt, zinok, jód, fluór, kyselina kremičitá a iné, ktoré majú veľký význam pre zdravie človeka. Ich množstvo sa pohybuje od 0,1-0,4 . Minerálne látky v mede sú rozpustené vo vodných roztokoch v pôde a z nej sa dostávajú do rastlín a z nich do medu. Zvlášť medovicové medy obsahujú týchto minerálnych látok omnoho viac. Zrelý med nesmie obsahovať viac ako 21 vody.

To, že med obsahuje základné cukry vstrebateľné bez nutnosti enzýmov, je veľmi vhodné pre sladenie kojencom, kde nespôsobuje kvasenie v zažívacom trakte a nerobí plynatosť a bolesti. Stopové minerály, hlavne železo a meď sú dôležité pre zvýšenie hemoglobínu v krvi. Prítomnosť fosforu a vápnika pôsobí proti vzniku krivice a horčík pôsobí ukľudňujúcim účinkom, čo všetko doporučuje užívanie v kojeneckej výžive.

Keď poznáme zloženie medu a jeho účinky, môžeme z toho vyvodiť, pri ktorých onemocneniach a stavoch je med vhodný na prevenciu a na liečenie telesných neduhov.Odjakživa sa užíval med pri zápaloch horných ciest dýchacích, či už ako sladidlo pľúcnych čajov a samotný s maslom alebo rozmixovanou cibuľou viď Hipokratovo med chladí.To, že med obsahuje jednoduché cukry, glukózu a fruktózu, obsahuje základné látky pre glykogén doporučuje sa pri onemocnení pečene, hlavne pri vírusovom zápale pečene, zápaloch žlčníka a pri poškodení tkaniva pečene liekmi.

Med pri vyššej koncentrácii znižuje sekréciu žaludočných žliaz a je vhodným doplnkom v potrave pri liečbe žaludočného a dvanástorníkového vredu. Ukľudňujúci účinok medu sa využíva pri nespavosti a doporučuje sa brať jednu až dve lyžičky pred spaním. Med obsahuje v stopových mineráloch vstrebatelné železo a meď a hodí sa pri liečení u detských anémií, pretože zvyšuje hodnoty hemoglobínu. Boli robené pokusy u kojencov, že jednej skupine sa podávala potrava mliečna, druhej skupine sa do rovnakej potravy pridával med. Po štyroch mesiacoch sa hodnota hemoglobínu zvýšila o 8%. Platí to i pre dospelých. Med sa doporučuje pri neurasthenických prejavoch u detí, kde sadatívny účinok medu pôsobí vylepšenie týchto stavov.Med tým, že obsahuje jednoduché cukry, doporučuje sa v rekonvalescencii po onemocnení a vyčerpanosti organizmu. Kojenecký organizmus je prispôsobený výžive materským mliekom. Pri sladení kojeneckej potravy medom udržujeme črevnú flóru rovnakú ako pri kojení materským mliekom. Nedochádza u nich vytvoreniu patologickej črevnej flóry ako pri sladení rafinovaným cukrom, nedochádza ku kvasným prejavom a bolestiam. Deti sú kľudnejšie, zvyšuje sa hemoglobín, lepšie priberajú na váhe a nedochádza k dystrofiám. Ak doporučujeme med ako sladidlo u kojencov, tým viac ho môžeme doporučiť tam, kde sa život tvorí ženám v tehotenstve. Využijeme sedatívne účinky medu, stopové materiály vápnik a fosfor i ostatné prispievajú ku zvýšeniu odolnosti orgánov dieťaťa a k upokojeniu a vylepšeniu výživy matky a ku zlepšeniu jej psychiky.

Čo je pre kojencov v potrave mlieko, to je pre starého človeka v potrave med. Prináša vylepšenie črevnej pasáže, pôsobí ukľudňujúcim účinkom a predchádza k zhoršeniu arteriosklerózy. Viac pre staršie osoby urobíme, ak im donesieme fľašu dobrého medu, ako veľkú bonboniéru. Ak sa dodáva med organizmu v nadbytku, ukladá sa ako glykogén a vylepšuje činnosť svalov a podporuje činnosť pečene. Ak dodávame v nadbytku rafinovaný cukor, ukladá sa v organizme ako cholesterol a tým zhoršuje arteriosklerózu. Med obsahuje PP faktor, látku, ktorá rozširuje cievy a zosilňuje prívod živín a kyslíka do tkaniva.

Antisklerotický účinok medu nám môže vysvetliť, že včelári, ktorí skutočne med a včelie produkty konzumovali, dožívali sa vysokého veku pri celkovej telesnej a psychickej sviežosti. Pečeň je totiž veľkým laboratóriom organizmu, kde sa krv zbavuje jedovatých splodín trávenia, preto potrebuje byť zdravá, aby celý organizmus bol zdravý.

Med a cukrovka? Záleží na stupni ochorenia, či môžeme med pri cukrovke užívať. Zásadne pri ťažšom stupni je med i iné cukry zakázaný. Pri ľahších formách, kde vystačíme s diétou alebo i malými dávkami antidiabetík, môžeme med užívať. Je však potrebné o toto váhové množstvo brať menej uhlovodanov a užívať med, ktorý má vysoké percento ovocného cukru, med agátový alebo z ovocných stromov. Je totiž dokázané, že po ovocnom cukre strácajú diabetici menej cukru ako po cukre hroznovom. Z toho vyplýva, že fruktóza a laktóza, cukor ovocný a cukor mliečny, majú nepochybne v tele iné poslanie ako glukóza a že sú v tele lepšie zúžitkované.

Med by mal byť základným článkom výživy športovca, čo bolo známe už v starom Grécku, pretože zlepšuje činnosť svalov a srdca. Človek starne a kornatie, či chce, či nechce. Zabúda, musí si písať čo musí zariadiť. Vrcholom života je obdobie okolo 45 rokov. Od tejto hranice sa už arterioskleróza hlási a manifestuje u niekoho menej u iného viac. Aby sme starnutie spomalili, mali by sme od tejto vekovej hranice využívať antisklerotický účinok medu a včelích produktov a väčšinou sladiť medom. Ako včelári ho máme k dispozícii, nutné je však dbať o jeho dobrú kvalitu, pretože med vo výžive a vôbec v rámci zdravej výživy má svoje oprávnené miesto.

Med prispieva k rozšíreniu vencových tepien srdca a k lepšiemu prekrveniu srdcového svalu nie iba tým, že dáva nevyhnutnú živinu pre sval hroznový cukor, vitamíny hlavne B a C, stopové prvky draslík a horčík. Pri otravách hubami podávanie teplého mlieka a medu pri prvej pomoci podporí poškodenú pečeň. Dáva sa niekoľko lyžíc medu do teplého mlieka alebo čaju. V zrelom mede, ako i vo viečkach zaviečkovaných medových plástov sú látky, ktorým hovoríme inhibíny a ti to spôsobujú baktericidnosť medu.

Med aplikovaný na hnisavé rany pomáha odlučovať odumreté tkanivo a rany oživuje. Bolo to vyskúšané na vojenských poraneniach alebo pri holeňových vredoch. Po epidemickom zápale pečene chorý často trpí dlhotrvajúcimi poruchami zažívacieho traktu. Po jedle a to i diétnom, dostáva kŕčovité bolesti čriev, ktoré končia bolestivou hnačkou. Ak dáme nemocnému ráno a večer lyžicu medu v pohári jablčného muštu, pocíti už po týždni nápadnú úľavu. Bolo dokázané, že po dvoch mesiacoch užívania medu s jablčným muštom zmizne zápach stolice i črevných plynov odstránením hnilobných a kvasných mikróbov v zažívacom trakte.

Nočné pomočovanie detí, ktoré často pretrváva do dospelosti, je neuróza. Používanie medu pri tejto neuróze je v ľudovom liečiteľstve známe. Od 17.oo hodiny obmedzíme príjem tekutín v potrave, pred spaním dáme vymočiť a dáme lyžicu medu, týždeň zobudíme dieťa po 24.oo hodine, necháme vymočiť, cez deň predlžujeme interval medzi močením a stav sa úplne normalizuje. Deti totiž mávajú živé sny, med prináša kľudný spánok a ich psychika sa zlepší.

Pri bolestiach počas prerezávania zúbkov u detí uspejeme podaním lyžičky medu. Med znižuje hladinu fosforu v krvi a tým otupuje vnímanie bolestivých pocitov. Žuvanie odviečkovaných voskových viečok pri vytáčaní medu pôsobí priaznivo na zápaly horných ciest dýchacích a na sennú nádchu.

Pri úvahe o užívaní medu nemôžeme zabudnúť na nápoj z medu medovinu, ktorú už v staroveku ľudia počas slávností užívali. Varila sa zo starého zostávajúceho medu, bolo mnoho receptov podľa chuti výrobcu. Starí Egypťania, Gréci, Rimania, Germánia, Slovania i Indiáni tento nápoj varili, ako sa dozvedáme zo starých povestí týchto národov. Medovinu ako nápoj nesmieme medom oklamať a na sto litrov medoviny musíme dať 36 až 50 kg medu a nechať ju po vykvasení dlhodobo odležať. Ak odležanie trvalo 3 až 5 rokov, potom vieme, čo pili starí Slávi. A ak odležanie dozrievanie medoviny vydržíme 10 až 15 rokov, potom vieme, čo pili bohovia na Olympe.

Taktiež si treba pripomenúť použitie medu vo výrobe medového pečiva perníkov, kde sa uplatňuje i ľudová tvorivosť.