Maťko neviem čo ti odpovie Milan, okienka bývali hlavne na úľoch s teplou stavbou, videl som ich aj na niektorých béčkach z nostalgie si ich včelár urobil. Úle, na ktorých milan okienka má majú výrazne väčšie rámiky. Môžem ti povedať z vlastnej skúsenosti, že u 2/3 LG je okienko zbytočné (hlavne ak budeš mať hofmany!).
Ale
ak používaš na strope fóliu, tak je kontrola včiel jednoduchá a aj nízke nádstavky, ak sú úle bez falcov, ti umožnia jednoduchú kontrolu naklopením a pohľadom do úľa zospodu.
A na ostatné pozorovania včiel, ktoré ti napísal milan , okienka nepotrebuješ...
Ja som videla na internete, že včely boli v sklenenom úle! Včelár sa síce môže pozerať ale pre včely to musí byť neprirodzené, včely predsa žijú, stavajú plásty a vychovávajú plod v úplnej tme!
Okienka na nadstavkoch nemusia byť. Ak tam sú, tak sú zatemnené okenicou.
Dnes sme s kamarátom rozširovali úľový priestor v béčkach. Smazrejme, že včely žijú na prírodnom diele. Polovicu plodiska sme preložili do medníka. Zostávajúcu časť sme vyplnili prázdnymi rámikmi.
Je to starý včelým. Podľa nápisu na stene ho postavil v roku 1933, Jozef Čaplovič, miestny včelár. Mimochodom, "zemän". Včelín má teda 81 rtokov. Predpokladám, že aj úle sú tak staré.
Fotky z dnešného rozširovania úľového priestoru si môžete pozrieť tu: https://plus.google.com/photos/105185356993193787697/albums/5998035832431855489?banner=pwa
Dúfam, že ten odkaz funguje.
Quote:Originál vložil MilanBencúr
.. Polovicu plodiska sme preložili do medníka. Zostávajúcu časť sme vyplnili prázdnymi rámikmi. ..
Pán Bencúr, pozerala som váš obrázok a mám otázku:
Vo včelárskych knižkách píšu, že pri prekladaní plástov s plodom do medníka, treba dať tieto do stredu a medzisteny z oboch strán. Vy ste dali plásty so včelami na jednu stranu a prázdne rámiky do zvyšku úľa. Aké je usporiadanie v plodisku?
krásne obrázky, výmluvná odpoveď. :-)
Čiže ak to dobre chápem včely sa budú rozširovať doboku ako v "mednej krave", len majú priestor v dvoch nádstavkoch nad sebou. Skuste občas dať sem foto ako pokračujú a či nanosili aj med. Diki.
krásne obrázky, výmluvná odpoveď. :-)
Čiže ak to dobre chápem včely sa budú rozširovať doboku ako v "mednej krave", len majú priestor v dvoch nádstavkoch nad sebou. Skuste občas dať sem foto ako pokračujú a či nanosili aj med. Diki.
Pokračujem obrázkami po uplynutí jedného mesiaca. Včelstvo vystavalo prázdne rámiky a musel som ho rozšíriť o tretí nadstavok miery B, z ktorého som urobil medník. Keďže je už teplejšie počasie a znáškovo ustálenejšie ako toho 2.apríla, ďalšie rozšírenie úľového priestoru som teraz urobil zebrovaním.
Ignorovať svoje včely a nechať ich robiť svoju vlastnú prácu, nie je pre prírodného včelára vždy ten najlepší spôsob, ako ošetrovať svoje včelstvá. Keď na jar prehodíte dva plodiskové nadstavky medzi sebou a rozšírite úľový priestor smerom nahor alebo smerom nadol, tak to nie je akcia urobená kvôli znáške medu, ale s cieľom rozšíriť plodové hniezdo. Táto metóda núti včely v zmenenom úľovom priestore niečo robiť a pomáha predchádzať rojeniu. Každý však musí mať na pamäti, že nemusí byť jeden zaručený spôsob ako ošetrovať včelstvá. Čo by mohlo fungovať vo Veľkej Británii a vo Francúzsku nemusí nutne fungovať na Slovensku. Musíte zistiť čo funguje vo vašej lokalite. A to môže zahŕňať postupy. ktorým niektorí včelári hovoria, že nie sú tým správnym spôsobom ako ošetrovať včely. Nedovoľte, aby vás včelári a ich úradníci zastrašovali a držte sa toho, o čom si myslíte, že je to najlepšie pre vaše včely. Každý rok upravujem svoje metódy, ale čo môžem povedať je, že moje najzdravšie včelstvá sú tie, ktoré som naprogramoval na väčší úľový priestor v čase kvitnutia vŕby rakyty a čerešne, teda včas.
Tohtoročná sezóna je nevyspytateľná. Teplá zima bez snehu, sľubný apríl pre včelárov, daždivý a chladný máj pre včely.
Výsledok môjho prírodného včelárenia v úľoch slovenskej národnej miery B som na začiatku júna zdokumentoval na fotografii, čo stručne okomentujem.
1. Úle priam kypia včelami. Vitalita včelstiev je obrovská. Znáška bola v apríli a máji minimálna. Hmotnosť úľa na váhe celú jar stagnuje. V plodisku je na začiatku júna až deväť rámikov celoplošne zaviečkovaného plodu,
2. Aj napriek nepriaznivým znáškovým pomerom včelstvá postavili veľa nového diela. Ako každú jar, aj v tejto sezóne, je v niektorých rámikoch postavené viac trúdích buniek ako buniek robotníc. Včelstvá sa však neroja. Zatiaľ sa mi vyrojil iba jeden úľ čechoslovák. Materské včelstvo bolo v troch nadstavkoch JU. Roj bol taký veľký, že nevošiel do košnice.
3. Včelstvá sú vo veľmi dobrej kondícii, no zásoby medu aj peľu sú teraz, na začiatku júna, vo včelstvách nulové. Každodennú znášku včely ihneď spotrebujú. Mám obavu, že v prípade opätovného zhoršenia počasia by už začali hladovať. Teraz začala u nás znáška z maliny a podľa môjho odhadu si včelstvá za posledné dva, tri dni polepšili so zásobami asi o tri kilogramy.
4. V starých úľoch včely rady žijú. Dnes sú požiadavky na úle úplne iné, ako tomu bolo za čias našich dedov. Vtedy o normovaných dĺžkach hornej latky rámika ani nechyrovali. Občas sa nájde nepodarený rámik, ktorý treba za pochodu upraviť. Včelám moje pílenie vôbec nevadilo. Možno aj preto, že matky cez májové ochladenie prestali klásť vajíčka (ani v jednom včelstve som vajíčka a otvorený plod nenašiel) a včelstvá otvorený plod zatiaľ nechovajú.
5. Je to neuveriteľné, že v náročných klimatických podmienkach hornatej Oravy, medzi Rozsutcom, Babou horou, Ostrým roháčom a Chočom, dokážu včelstvá narásť do troch, či štyroch hlbokých nadstavkov slovenského Béčka s vysokým rámikom.
Dokončím túto sezónu o včelárení na prírodnom diele v konvenčných úľoch miery B fotografiami z medobrania. Medobranie z dvoch úľov miery B s prirodzenou stavbou včelieho diela sme s kamarátom robili 18.júla 2014. Výnos bol 23 kg medu v 3-nadstavkovom Béčku a 21 kg v 2-nadstavkovom Béčku. Na tohtoročnú nepriaznivú jar je to na Orave celkom slušné.